Добавлено:
0

Судак: опис і особливості поведінки

Судак - різновид лучеперих риб сімейства окуневих. Гроза прісноводних водойм, якщо не брати до уваги щуку, він є найактивнішим і великим хижаком, якого мріє упіймати будь який рибак.

Ареал проживання захоплює всю Східну Європу і Азію, він зустрічається в басейнах Чорного, Азовського, Балтійського, Каспійського і Аральського моря. Це велика риба з характерними чорно-білими смужками поперек тіла і світлим черевом. Зустрічаються особини розміром більше метра і вагою 15-20 кілограмів.

Вузьке тіло, плавники з світло-жовтим відтінком, подовжена морда і сильні кликовидние зуби - це основна прикмета цього хижака.

Місце проживання судака

Судак - глибоководна риба. Велику частину часу, в будь-який період року, він тримається біля дна. На поверхню і на мілині він виходить тільки під час погоні за здобиччю і під час нересту. Зрідка, невеликі зграї можна помітити поблизу поверхні виключно в тепле світлий час доби, і тільки влітку.

На дні хижак вибирає глибокі важкодоступні притулку. Це затоплені дерева, баржі, ями із затопленими корчами, бровки і інші місця зі складним рельєфом дна. Дрібні особини, до кілограма, можуть накопичуватися невеликими зграйками в трав'янистих заводях, але це досить рідко.

Середнього розміру риби, зустрічаються по 6-10 особин в зграї, великі зазвичай плавають поодинці. Нереститься цей представник іхтіофауни навесні, коли вода досягає температури приблизно 12 градусів. Місця нересту вибирають мілководні, з великою кількістю підводного сміття. Хижак є рибою промисловий, у багатьох країнах його вилов обмежений.

Особливості клювання судака по сезонах

Ловити цього мисливця можна цілий рік, але найбільша його активність випадає на весняний та літній період. З середини травня до початку вересня йде пік інтенсивного полювання хижака. Вересень-листопад представник окуневих досить активний, але звичні приманки вже починає поступатися окуня.

Найгірші справи в липні. Нерест вкрай негативно впливає на активність риби, вона мляво реагує на приманку.

Способи лову судака влітку: комплектація снасті

Існує два основних способи упіймання судака влітку. Це рибалка спінінгом в проводку і ловля на живця обладнаної поплавковою снастю або її аналогом. Кожен з цих способів передбачає масу нюансів і особливостей.

1. Спінінг


salmo/

Основною спінінговою принадою на судака є джиговая приманка. Це силіконовий твістер (в народі копито), виброхвост або силіконові копії жаб і річкових черв'яків. Оснащення являє собою звичайну джиглголівку на основній волосіні, оснащену силіконової приманкою. Досвід показує, що найчастіше судак віддає перевагу силікону салатового або білого кольору. Проводкадолжна бути рівномірна або ступінчаста.

Рівномірна проводка ефективна в літню пору року, коли мисливець проявляє гіперактивність. Хижак стабільно приймає приманку за справжню рибу і атакує її. Ступінчаста проводка має на увазі короткочасні паузи в підмотці шнура або волосіні, під час якої приманка застигає в товщі води, і починає плавно опускатися вниз під дією власної ваги.

Саме в цей момент і відбувається атака, так званий «удар». Чим чувствительней вудилище спінінга, тим краще рибалка відчуває «удар» в руку, і вчасно виробляє підсічку. Маловідома серед рибалок техніка лову Dropshot. Вона дуже ефективна для лову судака, коли він малоактивний. Це період кінця осені-початку зими. Оснащення є грузило на кінці основної жилки, на 45 см вище якого, на повідку, кріпиться гачок з силіконовою приманкою.

Проводку проводити не потрібно. Проводиться ближній закид, спінінгом робляться поступальні рухи вгору-вниз, з невеликими паузами. Грузило опускається на дно, але через різницю у вазі силіконова рибка плавно рухається вниз, зависаючи в товщі води. Зазвичай в цей момент судак атакує приманку.

Варто приділити увагу найбільш популярним силіконовим приманок. Для лову судака це rockcraw, hogishrimp від LuckyJohn і звичайно ж mosyaот BaitBreath.

Непогано працюють влітку і воблери , це штучна рибка з деревини. Як матеріал, в основному, використовується бальса і кедр. Така приманка дуже реалістично поводиться при проводці і практично не відрізняється від справжньої поведінкою в воді. Для лову річкового розбійника оптимальні тонуть і воблери середньої плавучості.

Поппера практично не працюють. Найбільш ефективні воблери таких брендів як Rapala і UgglyDuckling. У деяких випадках китайські підробки нітрохи їм не поступаються, але набагато дешевше за ціною.

2. Ловля на живця

Спінінг - основний спосіб полювання за судаком. Але що робити якщо під рукою немає спінінга і відповідних приманок. Цілком зійде і звичайна поплавочная вудка або коропове вудилище.

Приманкою в такому випадку виступає справжня рибка - живець. Живця бажано використовувати з тих видів представників іхтіофауни, які живуть безпосередньо в водоймі де відбувається рибалка. Це пов'язано з тим що хижак звикає до певної кормову базу і змінює її вкрай рідко.


zhivca/

Живець завжди присутній в прилове, в процесі основної риболовлі на білу рибу. Якщо такого прилова немає, то варто потурбуватися про покупку живця заздалегідь. Практично на будь-якій водоймі присутній так звана «сміттєва риба». Це уклейка, плотва, бичок , піскар, дрібна краснопірка . Представники цих видів цілком задовольняють вимогам живця.

Судак любить глибокі ями, тому якщо використовується поплавочная вудка, то бажано використовувати оснастку для далекого закидання. За допомогою поплавка слід визначити найбільш глибокі доступні місця, і виробляти закидання безпосередньо в ці області водойми. Живець може кріпитися на гачку трьома способами.

Найбільш поширений спосіб насадки за спинний плавник. Як гачка оптимальним варіантом буде потрійний або подвійний варіант його ісполненія.В якості живця можуть використовуватися і інші мешканці водойми, присутні в кормовій базі місцевого судака. Це можуть бути личинки водних комах, раки, личинки міноги, вони ж піскорийки. Як і при спінінга ловлі можливо використовувати і їх силіконові варіанти. Розмір гачка визначається розміром потенційного улову.

3. Резинка

Серед новачків популярна снасть «гумка». Вона являє собою основну волосінь з повідцями, яка кріпиться до відрізка модельної гуми круглого перетину з грузилом на кінці. До повідців довжиною 15-25 см в'яжуться гачки з приманкою.


rezinka/

Рибалка фіксує в руці крайній край волосіні, і з розкручуванням виробляє закид грузила в водойму. Після чого на гачки ставиться живець і натягнута гума плавно відпускається до практично повного ослаблення натягу. Встановлена снасть утворює кут в товщині води, де крайній гачок з наживкою розташований ближче до дна, а верхній ближче до берега-поверхні.

На таку снасть ставляться від 6 до 12 гачків. Наживкою для судака служить той же живець. Слід пам'ятати, що дана снасть заборонена на платних водоймах, також її можна використовувати в нерестовий період.

4. У схил

Якщо на водоймі присутні місця стоянки яхт або поромів, можна спробувати зловити судака способом риболовлі в схил. Пальові конструкції і облицювання ділянки берега теж підійдуть для такої риболовлі. Оптимальним же варіантом для такого лову буде наявність човна і ехолота .


v-otves1/

Методом активного пошуку варто пошукати ехолотом найбільш глибокі ями і бровки на водоймі. Судак - завсідник таких притулків, це найкраща засідка. Для лову в схил знадобиться вудилище з тестом 30-40 м, воно повинно бути по можливості легким. Котушку краще використовувати безінерційну, мультиплікаторна в даному випадку не підійде.

Спосіб подачі приманки дуже схожий на dropshot, з тією лише різницею що грузилом служить сама приманка. Поступальні рухи вгору-вниз чергуються з паузами на падіння приманки на дно. Принадою є силіконова рибка, як і при способі лову в проводку. Атака відбувається також в момент падіння наживки в товщі води.

5. На гуртки

До пасивного способу полювання на судака відноситься ловля на гуртки. Снасть являє собою диск з отвором в середині і жолобком для волосіні по краю, стрижень спеціальної форми під цей отвір і безпосередньо саму оснащення: гачок, волосінь і грузило.


na-kruzhki/

Диск виготовляється з будь-якого плавучого матеріалу, на зразок пінопласту або дерева. Наживкою є живець. Гачок, може бути, як потрійний, так і одинарний. Довжина опускається волосіні довільна, в залежності від умов лову і глибини водойми. Обладнаний гурток пускається у вільне плавання по поверхні води з наживленим живцем.

Він може пересуватися під впливом вітру або течії. Сигналізатором клювання служить перевертання кружка верхнім кінцем штиря в воду під дією спійманої риби. Підводний його кінець має яскраве забарвлення. Коли він виявляється над поверхнею води, рибалка на човні підходить і забирає улов.

6. На жерлиці

Всупереч існуючій думці, ловити хижу рибу на жерлицу можна не тільки взимку. Конструкція літнього варіанту істотно відрізняється. Основною частиною конструкції є дерев'яна рогатка довжиною від 13 до 17 см. Кору з неї здирати не слід, вона допоможе маскувати снасть. На обох кінцях рогатки робляться розщеплення, а в її основі дірку.


na-zherlicy/

У дірку протягується товста жилка довжиною до 15 метрів. Потім ця жилка намотується на Рогулін, методом, що нагадує вісімку. Вільний кінець з повідцем і гачком закріплюється в прорізи і опускається в воду. Рогатка підвішується на що стоїть над водою дереві, або на увіткнути в дно штирі. Наживкою служить живець.

Після клювання, спіймана риба починає відмотувати жилку, вирвавши її з прорізи. Рогатка знімається зі штиря, і хижак виймається за жилку. Влітку метод такого лову судака вкрай мало поширений, так як досить рідко зустрічаються досить глибокі прибережні місця, більше він підходить для лову щуки.

Техніка і тактика літнього лову судака: поради та рекомендації

Ключовим моментом при лові судака можна виділити наступне: зловити судака простіше ніж його знайти. Судак не знижує своєї активності круглий рік. Підсікання повинна бути різкою щоб пробити тверде небо риби. При атаці судак притискає приманку на дно, і тому часто ловиться за нижню щелепу. Хижак знаходиться в постійному русі, рибак повинен рухатися за ним!

Реєстрація