Добавлено:
0

Сом є єдиною рибою зі свого сімейства, яка мешкає на території Європи. Більшість його родичів успішно оселилося в водоймах азіатських країн і екзотичному африканському континенті. Більш того, ця риба вважається найбільшою за розмірами в цьому регіоні. Лише зрідка білуга досягає розмірів більше, ніж у цього вусатого хижака.

Риба сом: зовнішній вигляд і характеристики

Насамперед слід звернути увагу рибалки на те, що у цієї риби відсутня луска. Її успішно замінила слиз. Голова має особливу сплюснутую форму. У роті налічується велика кількість гострих зубів.

Виділяються губи. Тут же розміщуються і вуса. За допомогою них риба орієнтується в воді. Це своєрідний орган нюху.


kak_lovit_soma/

У більшості випадків зустрічаються зеленуватого кольору з жовтими відтінками соми. Бока хижака покриті своєрідними плямами.

Хижак полює завжди вночі. На ранніх стадіях дорослішання риба харчується безхребетними, поступово переходячи на дрібну рибу, а потім і великі особини. Нерідко зустрічаються історії про те, що сом вистачає навіть птицю, яка заснула на поверхні водойми.

Нереститься риба далеко від берега. Місця вибирає досить зарослі або завалені будь-яким прибережним мотлохом. Ікру метає практично завжди рано вранці. Обов'язковою умовою вважається температура води не менше 15 градусів за шкалою Цельсія. А тому період нересту триває з травня по червень.

У водоймах колишнього СРСР сом зустрічається досить часто, але останні кілька років їх чисельність різко зменшується. Причиною тому стає людська недбалість: скидання відходів, браконьєрство. Це призвело до того, що, наприклад, в Карелії риба вже занесена в Червону книгу.

Місце перебування сома

Оптимальним місцем на річці, де буде жити такий гігант, стане яма або западина. Розглядати його в цьому місці досить складно, так як прекрасно маскується завдяки своїй темній спині. Поширений в багатьох річках, які впадають в Чорне, Каспійське, Аральське і Балтійське моря.

Найчастіше ловля на хижака здійснюється в Україні, а саме Дніпрі, Дністрі та Південному Бузі. Частенько ловлять його і в Росії, особливо тих річках, які розташовані в європейській частині країни.

Кращий час і місце для лову сома

Природно, що після нересту самка намагається набрати витрачені калорії. Саме тому їх ловлять влітку, з початку червня і до кінця вересня. Навесні сом дуже рідко бере наживку, а тому випадки його упіймання в цей період зводяться до випадкової удачі.

Перед виходом на ловлю сома слід переконатися в тому, що погода тепла. Існує думка, що найкращий час для лову хижака - повний місяць. На думку фахівців це не зовсім правда, так як сом найчастіше виходить зі своєї схованки в темну ніч. Але не варто сильно довіряти і цим доводам, так як і в денну спеку він не проти підкріпитися.

Єдиним вірним способом вважається ловля на ямі. Нерідко, при лові на спеціальні снасті ( квок ), риба підходить і на неглибоке місце в річці. Але, частіше за все саме в ямах вдається вивудити найкрупніші екземпляри.

Основні види снастей для лову сома

Завдяки сучасним варіантам вудилищ і розвитку риболовлі, виділяється кілька основних способів лову.

Донка

Це особлива снасть, яка не має поплавка. На її кінці монтується особливий вантаж і гачок, в руках рибалки є невелика вудилище з котушкою або і зовсім сама котушка.

Закид донки відбувається на безпосереднє місце лову. Так як сом риба велика, використовується тільки сильна оснащення : велика лісу і гачок. Щоб витягнути таку рибу необхідно мати чимало сили та терпіння.

Часто видобування великих сомів за допомогою донки забирає кілька годин, а то й половину дня. Як тільки риба буде спіймана, її слід оглушити веслом або багром.

Спінінг

Часто ловля здійснюється і за допомогою стандартного спінінга. Як і в попередньому випадку, ловля на увазі відсутність поплавка на снасті.

Волосінь вибирається великої і міцної, а замість вантажу використовується блешня з гачком. Як і при лові будь-якого хижака, блешня запускається рибалкою на відстань або в яму. Поступово підтягуючи її за допомогою котушки, здійснюється «гра». Вона нагадує поведінку живця, що змушує хижака негайно відреагувати на рух.

Троллінговая снасть

В цьому випадку можна використовувати в якості Уди все той же спінінг. Обов'язково потрібно подбати про наявність міцного вудлища. Обов'язковою умовою вважається наявність котушки виду мультиплікатор .

Тут є чимало варіантів, які прекрасно підходять для ловлі найбільших хижаків. Таке ж увагу слід приділити і вибору волосіні, яка в деяких випадках замінюється шнуром.

Останнім пунктом підбору снастей є вибір повідця, вертлюжків і застібок. Вони підбираються на власний розсуд рибалки. Повідець повинен бути настільки міцним, щоб особина не зуміла його перекусити.

Деякі рибалки вважають за краще ловити на живу наживку, а тому використовують гачки великого розміру. Інші віддають перевагу блешням, вибираючи тільки кращі і великі варіанти.

Квок


kvok-dlya-lovli-soma-300x213/

Це одна з найдивовижніших снастей для ловлі. З його допомогою вдається виловити найбільших представників цієї риби. Процес вудіння зводиться до того, що рибак сидить в човні, тримає в руках донку, але не занурює її на дно, а опускає в половину води. При цьому сам човен повинна дрейфувати.

Квок використовується як засіб для приманки і. При стукоті по воді він видає специфічний сплеск і звук. Навіть найдосвідченіші рибалки і дослідники не можуть впевнено розповісти про те, чому цей шум змушує сом а підніматися з глибини.

Як тільки особина піднімається зі своєю ями-лежання, він бачить приманку. Атака відбувається миттєво і впевнено, в більшості випадків гарантує видобуток рибалці.

Вважається, що використовувати квок необхідно у самій ями. Визначити ж її можна за допомогою ехолота .

Варто відзначити, що при атаці наживка відразу ж потрапляє в спокійне і звичне місце - у яму. У момент клювання слід дати рибі пройти кілька метрів і лише потім різким рухом зробити підсічку. Витягати рибину необхідно лише в спеціальній рукавичці або ж раніше приготованим багром.

Жерлица


gerlica-dlya-lovli-300x203/

Це своєрідна палиця, яка нагадує рогатку. На ній зазвичай намотана линва, а довгий нерозгалужене кінець встромляється в дно водойми. У деяких випадках рогулька може і не бути встромлено в дно. Досить приготувати заздалегідь спеціальний шест.

Мотузка або шнур намотується на рогатку за допомогою хрестового плетіння. На кінці шнура поміщається гачок. Часто він закріплений на повідку. На самому гачку розташовується наживка, яку відпускають у вільне плавання.

Коли наживку заковтує риба, то вона залишається на рогульці. Довгий шнур дозволяє рибі вільно переміщатися без особливої напруги зусиль. Рибалка ж зобов'язаний періодично переглядати місце зі встановленою жерлицей.

У деяких випадках їх виготовляють чутливими, хоча конструкція не передбачає постійне проведення часу біля пристрою.

Яку приманку вибрати для лову сома?

Щоб зловити цю велику хижу особину, можна скористатися однією з наживок, а саме:

    1. Штучні приманки. Насамперед слід вивчити великий вибір штучних приманок, які у великій різноманітності представлені в рибальських магазинах. Кожному мисливцеві відомо про різні види блешень. Але не кожен знає про приманках , які нагадують черв'яків, польових мишей і навіть жаб. Вважається, що блешня для вудіння підходить краще, ніж штучні черви і земноводні. Ловити хижака краще на блешню, яка зображує рибку. Залежно від бажаного результату, вибирають блешні різних розмірів. Досвідчений рибак обов'язково візьме з собою кілька видів рибок, щоб гарантовано зловити хоча б одну особину.


nazhivka-na-soma-300x225/

  1. Жива приманка. Тут різноманітність валить в справжній ступор навіть найбільш просунутих рибалок. Використовується численна кількість всіляких звірків, земноводних та інших організмів. Насамперед слід згадати про польової миші. Вона вважається одним з делікатесів для сома. Нерідко її замінюють раковою шийкою або линючий раком. Не гребує сом вживати в якості їжі і різного роду черепашки. В окремих районах ловлять рибу за допомогою смаженого горобця. Жаба також вважається однією з найуспішніших приманок для вусатого річкового хижака.
  2. Черви і комахи. Часом оптимального результату в лові сома можна досягти і при використанні звичайного хробака-кожушка . Це один з найбільших представників черв'яків, які живуть практично в будь-якій частині світу (виняток найхолодніші і жаркі регіони). Відмінним аналогом хробака вважається п'явка , яку нерідко можна зустріти в самих різних водоймах, а особливо на заболочених місцевостях. Якщо не вдається відшукати кожушка, то підходить і звичайний земляний черв'як . Про гнойовому черв'яка не згадується ні в одному з посібників для вудіння вусатого мешканця ям.
  3. Філе свіжої риби. Хижак харчується в основному рибою, а тому філе свіжоспійманої і обробленої тушки приверне увагу сома. Найбільш придатними варіантами для лову прийнято вважати густерка або плотву , хоча риба не гребує і іншими видами. Обробляється тушка точно так же, як і для приміщення її в багаття або варіння в вусі. Обов'язково видаляється шкіра і кістки (в міру можливості).
  4. Тельбухи птахів, підкопчені на багатті . Якщо немає можливості використовувати цільну птицю для упіймання сома, то її можна замінити потрохами. Вони легко підходять від будь-якої домашньої курки або гуски, яку забивають на свято. Єдиною умовою є те, що тельбухи спочатку коптять або підсмажують на багатті.
  5. Жаба і м'ясо раку . Найпоширенішими наживками прийнято вважати жабу або раку. Якщо жабу можна зловити в будь-якій водоймі країни, то рак водиться тільки в чистій воді. Перед тим як насадити його на гачок, рекомендується очистити панцир. Саме тому раку добувають найчастіше в період його линьки, коли він скидає свій панцир.

Як зробити саморобну снасть для лову сома?

Нерідко виникає момент, коли снасть для упіймання особини потрібно зробити самому. Більшість рибалок досі користується саморобними снастями і, слід зазначити, досить успішно. Причиною створення саморобних снастей є і те, що сучасні Уди в магазинах недостатньо потужні і міцні.

Все ж деякі з речей можна придбати в магазині. Це стосується шнура, грузила, гачка і котушки (якщо така використовується). Саме вудилище варто вибирати потужне. Часом воно буде досить великим і незручним.

Кращим варіантом стане підбір найміцнішою деревини, що володіє особливою гнучкістю. Варто звернути увагу на березу і ялівець.

Знаючи всі ці особливості про лов сома, можна сміливо приступати до самого процесу видобутку. Варто зазначити, що кожен з представлених способів вудіння і наживок може підходити для упіймання хижака в особливих умовах. Допускається можливість, що в одній частині країни ловля не дасть успіху, в той час як в іншій трапляються великі екземпляри.

Реєстрація