Добавлено:
0

Перш ніж перейти безпосередньо до розгляду питань лову сазана , а також необхідного для цього спорядження, коротко опишемо деякі особливості даного виду риб, що дозволить в подальшому більш ефективно проводити аналіз і підбір необхідних пристосувань. Крім того, не зайвим буде позначити основні місця проживання, а також оптимальні тимчасові рамки для успішного лову сазана, а вже потім більш детально приступити до опису снасті.

Сазан: опис і особливості

Сазан - велика прісноводна риба, за своїми біологічними характеристиками відноситься до сімейства коропових. Висловлюючись простою мовою, це «дика форма» коропа. Проте в ряді європейських мов, а також на латині вони називаються однаково.

Принципова відмінність цих найближчих родичів полягає в їх способі життя: короп, який тут вирощували людиною в штучних умовах, значно менш рухливий. Цим і обумовлений основний видовий ознака дикого відгалуження сімейства - подовжене тіло брусковатое форми, яке допомагає рибі пересуватися швидше.


sazan-plavaet/

Що стосується інших зовнішніх ознак, то сазан може похвалитися досить великою лускою золотистого кольору, у нього темна спина і яскраво-червоні плавники. Спинний і підхвостовий плавник обладнані небезпечним для рук зазубреним пилкоподібним лучем, голова у риби велика, лоб високий.

Рот риби, обрамлений двома парами вусів, має велику верхню щелепу, яка виступає над нижньою (нижній рот). Такий пристрій щелеп - спеціальне пристосування риб, що харчуються донними організмами.

Як вже було зазначено, сазан - риба досить велика. Розміри дорослого екземпляра можуть досягати 100-120 см, а вага - більше 20 кг. Середній розмір - 50-70 см, вага - 4-6 кг. Тривалість життя цього виду - до 30-35 років, однак рости він припиняє вже в 7-8 років.

Серед основних особливостей способу життя сазана назвемо його теплолюбність, ніж обумовлено в основному південне поширення. Нереститься він при температурі 18-20 градусів. Найчастіше особи групуються зграями, однак великі екземпляри можуть жити і поодинці.

Влітку риба їсть пагони водних рослин, ікру жаб і риб. У холодну пору року сазан змінює свій раціон на поїдання комах і безхребетних.

Місця проживання

Місце риболовлі на сазана - один з найважливіших аспектів в досягненні успіху, так як ця риба не має звички часто міняти місце своєї дислокації. Помилка новачка - вибір комфортного за людськими мірками місця для риболовлі, проте об'єкт полювання за краще триматися осторонь від місць, де часто буває людина.


golova-sazana-300x225/

У темний час доби відповідну для себе позицію слід визначити в дикому місці, розташованому поблизу передбачуваних глибин у водоймі. Потрібні тихі місця з уповільненим плином, завалами каменів, коряжником.

Літнім днем зустріти об'єкт риболовлі можна поблизу очерету і чагарників інших водних рослин, в досить глибоких місцях. Мілководді дикий сазан воліє тільки в сутінках або на світанку.

Часто характеристики «сазаньих місць» бувають такими: значні перепади донного рельєфу, бурелом, дно мулисте, глиниста. Важлива виверт, корисна в виявленні - це сплески на сході сонця. Прибувши на місце затемна і виявивши це явище, сміливо можна сподіватися на подальший успіх.

сезон лову

За спостереженнями досвідчених рибалок, сазан клює всю теплу пору року з деякою різницею в активності. Починається цей період майже після того, як зійшов лід і вода почала прогріватися (конкретний час залежить від кліматичних умов окремого регіону). В цей час сазан клює на річках.

Любить він глинисті брівки під крутоярами, місця з ямами, корчами і протилежним плином. На озерах клює трохи пізніше, коли температура води наближається до 15-18 градусів. Кінцевою тимчасової рамкою сезону вважається пізня осінь, ближче до появи льоду в місцях з тихим плином.

Найактивніше ця риба клює ближче до осені і до жовтня, влітку - частіше в нічний час, при цьому вночі найбільш велика ймовірність зловити особливо велику особина.

Загальні вимоги до всіх снастей на сазана

Сазан славиться тим, що надає дивовижне за своєю потужністю опір рибалці, тому снасті повинні бути, перш за все, надежнимі.Прі цьому кожен елемент ретельно підбирається і попередньо перевіряється.

Для даної риби найчастіше використовують поплавкову снасть з «біжить» оснащенням або донну снасть.

Застосування поплавковою вудки можливо в наступних умовах:

 1. Риболовля на озері з човна.
 2. Риболовля в глибоких місцях річок, розташованих в безпосередній близькості від берега:
 • при слабкій течії;
 • при наявності так званих обраток (ділянок обертального руху води).

Основними вимогами до вудилища є його жорсткість і швидкий лад, можливість форсованого виведення. Найбільш підходящі види:

 • Вудилище - швидкого ладу, що має підвищений тест 80-100 г і довжину від 2,7 до 3 м;
 • Коропове - довжиною від 5 до 6 м.

Конкретна довжина залежить від місця : в той час, як з човна зручніше ловити коротшою вудкою, з берега переважно вудилище достовірніше.


snast-dlya-sazana/

Котушка також повинна бути потужною, найкраще підійде котушка з бейтраннер, так звана «коропова котушка».

Вид жилки залежить від обраного способу - на сазана використовується як моноліска, так і плетена жилка різних діаметрів.

Гачки краще приготувати також спеціальні - коропові, основна відмінність яких спосіб кріплення насадки - не на сам гачок, а поруч. Серед зазначеного підвиду гачків також важливо вибрати найнадійніший, а інші показники гачка (розміри, форма і т. Д.) Залежать від конкретних умов.

Вибираючи поплавок , в першу чергу слід звернути увагу на ті, що спеціально призначені для використання на глибині . Як поплавок, так і грузила повинні бути легкими.

Для успішної риболовлі не тільки грає роль оснащення годівниці , скільки вона сама. Вибір залежить від швидкості течії : в стоячій воді використовують легкі пластикові, при невеликій течії - свинцеві, сталева годівниця має сенс при дуже високій швидкості течії.

Таким чином, загальні вимоги до оснащення продиктовані в основному силою і спритністю дикого сазана.

Фідерная снасть

Досвідчені рибалки найчастіше зупиняють свій вибір на донної снасті з тієї причини, що ловити доводиться з дна, і, як правило, здалеку. Осучасненим варіантом цього різновиду екіпіровки є фідер, який відрізняється від донної вудки наявністю вершинок під назвою «квівертіпа», покликаних сигналізувати про клювання. Крім того, фідер дозволяє використовувати спеціальні годівниці. Вудилище має пропускні кільця на невисоких власниках, а також тонкі змінні квівертіпа з різною жорсткістю годівниць певної ваги.

Особливості фідерного вудилища для риболовлі:

 • потужність, пружність і, одночасно, гнучкість;
 • за рідкісними винятками воно складається з двох частин, при цьому на кожному з'єднанні є втулка або скупа прокладка;
 • матеріал - вуглепластик, скловолокно або бамбук;
 • від 6 до 10 кілець, встановлених в порядку від великого до меншого діаметра у напрямку до квівертіпа.

хлистик

Хлистик (вершинка, квівертіп) фідерного вудилища виконує дві функції - амортизаційну і сигнализационную. Наявністю останньої визначається важливість чутливості цих пристосувань. Залежно від чутливості квівертіпа діляться на:

 • м'які - зі склопластику - необхідні в умовах слабкого або відсутнього течії;
 • середні - для середнього потоку води;
 • жорсткі - виготовлені з вуглепластика - для сильної течії.

Чітких рекомендацій щодо вибору вершини фідерного вудилища дати неможливо, керуватися необхідно індивідуальним почуттям клювання конкретного риболова. Проте варто пам'ятати про те, що хлистик повинен витримати вагу передбачуваної оснастки.

Жилка

Для фідера, в залежності від дальності закидання, використовується як монофільная жилка , так і плетені. Для невеликих відстаней хороша моноліска, для далеких підійде «плетінка». Це пояснюється показниками розтяжності, які, в свою чергу, впливають на передачу сигналу клювання на квівертіп. Оптимальні показники діаметра жилки:

 • монофільная волосінь - на рибу до 1 кг - 0,16-0,2 мм
 • на рибу більше 1 кг - 0,2-0,22 мм.
 • плетена жилки - 0,1-0,16 мм.

котушка


snasti-dlya-lovli-sazana-e1450434925949/

Як було зазначено вище, котушка з системою бейтраннер є оптимальною при підготовці снастей на сазана. Однак можливо використовувати і звичайну котушку з фрикційної шпулею, обладнану кнопкою антиреверсу і управління затискачем. Це зручно при розмотування волосіні тим, що при цьому не потрібно відкривати лескоукладиватель.

годівниця

Загальні вимоги до годівниці для лову сазана в повній мірі підходять і для фідера. Додамо тільки, що в умовах значного за силою течії важливу роль відіграє форма годівниці. Досвідчені рибалки в такому випадку рекомендують використовувати годівницю з прямокутним перетином, що не котиться по дну течією, а також має більший обсяг, ніж трикутні годівниці.

гачки

При виборі гачка необхідно керуватися наступними критеріями:

 • короткий міцне цівку з насічками;
 • міцне жало з насічками;
 • піддягши гачка повинен трохи пружинити.

макушатнік

Ловля на макушатнік - старий і перевірений, а, головне, недорогий і не менш ефективний спосіб, навіть в порівнянні з найсучаснішими снастями для рибальства. І сазан - один з поціновувачів макухи .

Грузило. У лові на макуху можливе використання дуже різноманітного кола вантажив по масі і формі. А на ставках і озерах грузила і взагалі можна не використовувати, закидаючи макуху до 30 метрів. Якщо необхідно закинути далі, то грузик може бути зовсім невеликим - 50-60 м

Для місць з плином використовуються наступні види вантажив:

 • шайба - в основному застосовні для стоячої води, однак можуть бути використані і на річці в відповідному вазі. Вага коливається від 50 до 200 грамів, для середніх і сильних течій оптимальна маса - від 120 грамів;
 • ластівчин хвіст - популярна модель грузила, ідеально підходить для течії;
 • підкова - має плоску форму, добре зарекомендувала себе на річках.

Велику стійкість снасті на дні допоможе досягти дотримання наступного правила: підтягніть макушатнік трохи до берега до бровки відразу після закидання.

Кубик макухи. Найважливішу роль в лові на макушатнік грає якість макухи. Рибалки радять купувати готову макуху, нарізану кубиками. Вона буває чиста або вже з доданим запахом. Щільність кубика залежить від інтенсивності течії на передбачуваному місці риболовлі: для течії - підійде більш щільна, а для стоячої води - менш щільна макуха. Свіжість матеріалу повинна бути визначальним фактором при виборі макухи.

У кутах кубика макухи рекомендується просвердлити отвори для вставки гачків, проте багато рибалок гачки не вставляти, при цьому отримуючи такий же улов. Безпосередньо перед ловом можна ароматизувати макуху. Часто використовуються фруктові запахи, запах коноплі, меду, ванілі.

Бусинка. Стопорна намистинка потрібна зовсім звичайна, середнього розміру, неяскрава. Бусинка кріпиться на кінець волосіні біля грузила і служить для того, щоб риба, заковтнути гачок, самоподсеклась.

Жилка. Рекомендується використовувати монолески діаметром від 0,4 до 0,6 мм. Нелегко передбачити з якого розміру рибою доведеться мати справу, і тим не менш варто перевірити жилку на розрив. Всього жилки потрібно приблизно 50 метрів.

Повідці. Як повідця найчастіше використовується жилку плетена діаметром 0,22 мм. Непогано використовувати верлюжок для з'єднання з основною жилкою щоб уникнути заплутування снасті.

На думку деяких рибалок, поводок повинен бути м'яким для більш природного загарбання його рибою. Жорсткість волосіні при цьому відіграє погану роль. Як варіант прихильниками цієї думки пропонується робити повідці з капронової нитки.

Довжина повідця у різних любителів цього виду лову варіюється від 4-6 см до 8-10 см.

поплавкова снасть

Основні вимоги до елементів поплавковою снасті знайшли своє відображення в розділі вище, однак постараємося додати кілька більш конкретних рекомендацій.

При використанні поплавковою снасті важливо за кілька годин до лову провести прикорм великими фракціями. Можна для цього використовувати сітку з дрібними осередками або пакет, поклавши в них кашу або макуха. Також підійдуть глиняні кульки з горохом , кукурудзою і т. Д. Головний принцип - прикорм повинен бути твердим і великим.

Вудилище підійде спеціальне коропове (довжина 5-6 метрів) або жорстке вудилище швидкого ладу з тестом 80-100г (довжина - 3 м).

Котушка з бейтраннер - як необхідний елемент був описана в розділі «Фидерная снасть».

Підставка. Краще, якщо буде спеціальна коропова, встановлюється під кутом до горизонту.

Моноліска. Вибираючи діаметр волосіні, слід пам'ятати все про тих же особливості розглянутого виду риб (розмір і сила чиниться опору), таким чином, чим більше діаметр, тим більша ймовірність досягти успіху. Оптимальним вважається діаметр волосіні від 0,25 до 0,3 мм, цього цілком достатньо, щоб витягнути рибу до 10 кг.

Більш товста волосінь насторожить рибу, і, крім того, її сильніше забирає течією. Що стосується виду волосіні, то досвідчені рибалки радять не брати плетену, яка не здатна компенсувати сильні ривки через відсутність розтяжності.

Серед її недоліків називають також те, що «плетінка» схильна збирати на себе більшу кількість твані, частіше перерізується гострими елементами корчів і боровок, порослих черепашками. Повідець, як зазвичай, робиться з волосіні меншого діаметра, наприклад, 0,23-0,25 мм.

Повідець потрібен дуже довгий: від 0,3 до 1 метра. Крім того, слід поставити на нього дробинки для того, щоб він лежав на дні: розумний і хитрий об'єкт полювання неодмінно помітить тягнеться вгору волосінь.

Коропові гачки необхідно підібрати з короткою цівкою і жалом набік. Рекомендуються номера від 2 до 6.

Поплавок вибирається змінний, спеціально пристосований для глибини. При цьому вантажопідйомність його практично не важлива, так як глибина завжди встановлюється велика, ніж є насправді. Більшу увагу слід приділити маскуванню поплавка за кольором і розміром.

Грузило використовується легке.

донна снасть

Довжина донної вудки залежить від того, що найчастіше закид здійснюється з човна. У цьому разі вдалої вважається довжина 2,5-2 м. Вибір котушки особливої ролі не грає, однак, як і в попередніх видах лову, бажана потужна котушка.


snast-dlya-sazana2-300x201/
Довжина волосіні, намотаною на котушку, повинна скласти від 30 до 45 метрів. Краще взяти монолески, при можливості, відповідну за колірною гамою до кольору дна. Грузило, в залежності від сили течії може бути масою 40-80 грам - для несильного, і від 80 до 100 грам - для сильного. Доцільна довжина повідка 25-40 см, діаметр волосіні - 0,3-0,4 мм. Гачок необхідний знову короповий, приблизно №2.

Для лову донною вудкою важливо використовувати такі стійкі насадки, як, наприклад, черв'як або непропаренний макуха. Насаджується насадка на гачок довільно. Прикормка в даному випадку не потрібно.

спінінг

Спінінг - не найпопулярніший засіб для лову сазана, однак і за допомогою його можна добитися певних успіхів.

Вудилище спінінга вибирається міцне (тест від 60 г), обладнане потужною котушкою, міцної волосінню.

Приманка . Найчастіше дає бажаний результат виброхвост, насаджений на джиг-головку, розміром 7-8 см. Колір приманки повинен нагадувати рибі їжу, відповідно використовуємо неяскраві кольори - коричневий, темно-зелений. Можна просочити її ароматизаторами .

Яку прикормку і насадку вибрати?

Сазан - дуже ненажерливий і поїдає все, що можна з'їсти навколо себе. Однак найбільш популярною насадкою для його лову став черв'як. Найбільше підходять кожушки і гнойові черв'яки . На другому місці рослинні насадки, перелік яких дуже великий:

 • каші: пшоняна, горохова, кукурудзяна, манна і т. д .;
 • хлібний м'якуш з скоринкою;
 • тісто
 • картопля
 • макуха
 • макаронні вироби і т.д.

Безумовно, сподобаються йому і різні види бойл .

Прикормка використовується також різна. Основні правила - підгодовувати великими фрагментами, що не перегодувати.

техніка лову

Техніка лову сазана різниться в залежності від виду снасті, а також від досвіду рибалки. Перелічимо основні правила і прийоми:

 1. Обов'язково потрібно закріплювати вудлище після закидання.
 2. Сазан підсікається сам, тому не варто робити зайвих рухів після захоплення рибою наживки.
 3. Якщо ліпша на гачок риба пішла під корч, не варто її витягати, слід знову закріпити вудилище і чекати, поки вона вийде самостійно.
 4. Сазан пручається до останнього, тому вести його потрібно впевнено і спокійно до самого кінця.
Реєстрація