Добавлено:
0

Що являє собою макушатнік?

Мало хто з рибалок любить нудну риболовлю, адже ловиться тільки дрібна рибка. А хочеться відчути всю тяжкість і активність великої і моторної рибини. Макушатнік зможе зробити ловлю риби набагато цікавіше і активніше. Він приваблює своєю простотою і невисокою вартістю. Полювання на рибу з його допомогою популярна вже багато років.

Згідно зі старою легендою, одного разу, за часів СРСР кілька радянських вчених прибули в Китай. Там вони довго спостерігали за тим, як добувають рибу місцеві жителі. Метод лову для радянських людей здавався досить примітивним, але зате досить ефективним.


makushatnik-dlya-karpa/

Принцип полягав в наступному : брався шматок макухи, прив'язували його до невеликого каменю і з'єднували з тонкою ниткою. До всієї збірці була прикріплена гудзик. Все це виглядало, звичайно, дивно. Але такої незвичайної вудкою китайський народ полював на коропа, причому не докладаючи ніяких зусиль.

Снасть занурювалася в воду, а інший кінець кріпився за берег, а китаєць йшов на роботу. Коли ж він повертався, кожен раз знімав рибу зі снасті і йшов годувати сім'ю. Наші люди переманили цей спосіб до себе в СРСР, де він швидко набрав популярність.

Різновиди макушатники


karpy-na-beregu-300x225/

Все макушатники мають загальний принцип дії - «засос», де гачок, який знаходиться в макусі , риба плутає зі сміттям і направляє його через зябра назад.

Число гачків, вид макухи , його спосіб кріплення і вид вантажу - основні відмінності снастей:

 1. Вудилище зі свинцевим вантажем в формі підкови , макуха кріпиться петлею, яка затягується сама. Петля ця протягнута через брус макухи. Гачок прикріплюється до снасті за допомогою застібки поводочного матеріалу. У такій снасті легко поміняти гачок або додати ще кілька повідків.
 2. Снасть з свинцевим вантажем в формі серця , макуха кріпиться петлею, яка затягується сама. Макуха має форму циліндра, і навколо нього обхоплюється петля. До вантажу зав'язується простим вузлом поводок з гачками. Замінити гачок, коли це необхідно, досить важко і довго. На місцях зі швидкою потоком ця снасть не застосовується.
 3. Третій вид снасті вважається найбільш популярним, тому що він заснований на плоскому квадратному грузилі зі свинцю з бортом . Наполегливий борт захищає макуха від крошения, в разі зіткнень з чим-небудь в воді. Також плоска форма вантажу дозволяє йому завжди перебувати над дном. Макуха затягується петлею з кільцем. В пророблені отвори проводяться гачки.
 4. Снасть комбінованої конструкції , в яку доповнена годівниця , куди лягає прикорм. Така снасть більш всіх приваблює коропа.

Суть методу лову

Сьогодні ловля «на гудзик» має іншу назву - макушатнік. Гудзик, природно, змінилася на гачок. Це пристосування являє собою досить важкий вантаж з засувкою або гумкою, яка тримає на вантаж «макуху» - макуха з насіння. Кілька повідків з гачками кріпляться до вантажу і встромляються в макуху.

Ловля на макуху відбувається наступним чином:

 1. Макушатнік закидається в воду
 2. Соняшник, конопля або льон (макуха) починає розбухати у воді і залучати риб своїм ароматом.
 3. Риба, поглинаючи набряклий корм, відповідно вистачає і гачок.
 4. Якщо повідці з гачками досить довгі, то риба намагається викинути гачок через зябра, що їй і вдається зробити. Якщо ж короткий поводок - то гачок викинути не вдається, тому відбувається проколювання губи у риби.


makushatniki-vidy/

Після закидання макухи не варто чекати миттєвого клювання, так як процес розмокання і розшарування корми досить довгий.

Якщо різко натягнулася волосінь і видав клацання котушки, значить, відбулося клювання, її не помітити неможливо. Потрібно моментально і різко підсікати рибу, так як у великого трофея дуже щільні тканини на губах.

Відповідне місце для лову

Так як за допомогою макушатники полюють практично тільки на коропа, то шукати його треба на глибині 2-4 м. Короп часто шукає їжу в нерівних глибинах, ямах. Бажано, щоб поруч була рослинність, а дно не було зарослим мулом і водоростями, так як спіймана риба намагається поплисти в траву, звідки буде важко її витягнути.

Ловити на макушатнік можна в будь-який час доби. Вночі риба ловиться крупніше і клює частіше, тому потрібно тримати при собі надійний підсак.

Основні види оснастки

Перед тим як виготовляти макушатнік, необхідно визначитися з вибором оснащення , яка буде використовуватися. Вона буває двох видів :

 • Зі змінним вантажем
 • З фіксованим вантажем.

Скользящий вантаж

Необхідно мати:

 1. Вантаж плоскої форми з наскрізним отвором . Підійде вантаж по формі нагадує хвіст ластівки. Якщо виготовляється снасть для річкового лову, то потрібно брати вантаж в формі шайби. Вага вантажу - 30-50 гр.
 2. Застібка . Принцип дії застібки - закріплення гачків поруч з макухою. Застібку можна замінити дротом.
 3. Повідець з гачками . Довжина повідця приблизно 15 см.
 4. Макуха . Приблизний розмір - 3 * 5 см.
 5. Вертлюжок . Він обов'язково повинен замикатися і витримувати навантаження до 10 кг. Вертлюжок кріпиться до петлі.

Збірка проводиться таким чином:

 • Короткий шматок волосіні пропускається через свинець,
 • На кінці цієї волосіні робиться або петля, або вузол,
 • Гачки кріпляться до вузла або петлі.
 • На іншому кінці волосіні закріплюється вертлюжок , який, в свою чергу, кріпиться до головної жилки.

фіксований вантаж

 • Береться вантаж прямокутної форми вагою від 30 до 150 гр. Просверливаются в ньому з кожного боку по одному отвору.
 • До одного отвору закріплюється вертлюжок.
 • У трьох інших отворах закріплюються повідці з гачками . Повідці повинні бути довжиною приблизно 7-8 см.
 • До вантажу, гумкою або болтом, приєднується макуха .

Як виготовити макушатнік на коропа своїми руками: інструктаж

Для лову коропа на макуху ідеальною вважається снасть, якщо вона складається з:

 • Вудилища фидерного типу довжиною від трьох до п'яти метрів;
 • Котушка для коропового лову , як правило, безінерційна 3500-4000, яка оснащена гальмом і байтраннером .
 • Волосінь , товщина якої 0,35-0,45 мм, довжина - від 150 м. Товщину монолески підбирають від тяжкості улову. Для коропа вагою до п'яти кілограм підійде волосінь товщиною 0,35 мм.

Конструкція снасті досить проста і для її виготовлення не потрібно мати певних знань або умінь. Щоб створити найбільш поширену снасть знадобиться:

 1. Волосінь.
 2. Вантаж.
 3. Капронова нитка.

Порядок виготовлення:

 1. Спочатку потрібно ввести волосінь в грузило і зав'язати петлю діаметром 0,4 мм. До неї далі треба буде прив'язати головну жилку.
 2. Гачки прикріплюються до волосіні , точніше, до її кінця, а вузол ховається під термоусадочної трубкою.
 3. Стопор встановлюється на поводок з іншого боку грузила.
 4. У порожній простір між грузилом і повідцем поміщається шматочок макухи. Потрібно стежити, щоб він міцно тримався і не випадав.
 5. Гачки ховаються в макусі, волосінь з повідцями фіксується намистинами . Вона повинна бути натягнута.

Як вибрати макуху і де її знайти?

Макух а пресованого виду можна знайти на ринку або в рибальському магазині. Зазвичай вони продаються в круглій формі у вигляді пласта. Важливо, щоб вона була свіжою. Визначити свіжість можна за смаком і запахом. Смак буде солодкуватий, а запах як у халви. Свіжий продукт не повинен мати гіркоти.

Макуха буває різної консистенції:

 • М'яка.
 • Середня.
 • Тверда.


makushatnik-dlya-karpa2/

Чим вона твердіше, тим довше буде розбухати у воді. На її розм'якшення також впливає температура води і швидкість її течії.

М'яку макуху бажано застосовувати в стоячих водах. У теплу пору року вона розм'якшується за кілька годин, а в похмуру погоду - протягом 3-5 годин.

Якщо макуха має круглу форму, то з неї можна приготувати бруски необхідної форми і розміру.

Щоб аромату від неї виходило більше, можна перед складанням снасті покласти її в соняшникову олію.

Техніка лову коропа

 1. Перед тим як почати ловити коропа, необхідно добре підгодувати місце лову. Як підгодовування використовується перловка , кукурудза та інші культури. Така підгодівля відмінно привертає коропа, дрібна ж рибеха на неї не діє. Щоб більш залучити рибу, перед підгодовуванням можна крапнути кілька крапель олії.
 2. Закидається снасть з макушатники. Через деякий час макуха стає м'якше і починає розкисати. Запах соняшнику до цього моменту поширюється досить далеко. Короп обсмоктує макуха. Це помітно по частим поклевкам. Щоб не злякати рибу, не потрібно чіпати вудилище в цей момент.
 3. У той час коли кінець вудки стане гойдатися, треба бути готовим до підсікання. Буквально через кілька секунд волосінь починає розмотуватися з котушки. Якщо це сталося, то, значить, короп захопив гачок.
 4. Витягати рибу з води необхідно дуже акуратно і без різких дій.
Реєстрація